.

Z diskuze...

Převzaté články

Lidovky.cz

Článek z Lidovky.cz
Američané chystají hon na gangy
Honduraský policista ukazuje tetování gangu Mara Salvatrucha.

Americká a středoamerická policie a úřady se rozhodly vyhlásit válku pouličním gangům. V Los Angeles včera začal třídenní summit, který má být zaměřen na potírání těchto band, které podle údajů FBI mají na svědomí většinou násilných zločinů.

Starosta Los Angeles Antonio Villaraigosa vyzval delegáty summitu k mezinárodní spolupráci. Zdůraznil, že jeho město je centrem latinskoamerických gangů.

„Los Angeles má opravdu problém. Je to přitom druhé nejbezpečnější velkoměsto v USA,“ prohlásil Villaraigosa. Na jeho výzvu, zdá se, část delegátů slyšela a navrhla vytvoření společné centrály v boji proti gangům, která by koordinovala práci agentů a policistů v USA, Mexiku, Salvadoru, Hondurasu, Guatemale a Belize. Podle listu Los Angeles Times přistoupil starosta společně s policií k neobvyklému kroku, když odtajnil jména jedenácti nejhorších gangů, po kterých nyní bezpečnostní složky „půjdou“.

Tento seznam ale někteří bezpečnostní experti kritizují s tím, že pro většinu gangů je označení „nejhorší“ poctou. Mohly by se dokonce rozrůst o další zájemce, které přitahuje drsná pověst těchto skupin. Podle jiných hlasů by odpovědí na seznam mohla být i demonstrativní ukázka násilí gangů, které se v tomto „výběru“ neocitly. Zastánci plánu ale tvrdí, že se operace soustředí především na tvrdé jádro skupin, které zločiny skutečně páchá.

Gangy jsou zodpovědné za většinu vražd v Los Angeles a v téměř 70 procentech případů za střelbu na veřejnosti,“ řekl včera dále starosta Villaraigosa. Mluvčí FBI Laura Eimillerová zmínila statistiky ze Salvadoru, kde bylo loni v průměru spácháno deset vražd denně. „Ve dvou třetinách případů vraždily gangy,“ tvrdí Eimillerová.

Přepadová komanda
Salvador si nevybrala náhodou. Právě odsud totiž do Los Angeles na počátku 80. let přišli Salvadorci, kteří ze své země utíkali před brutální občanskou válkou. V Los Angeles založili jeden z nejdrsnějších gangů zvaný Mara Salvatrucha (MS-13).

V názvu je zanesen slangový výraz slova gang i odkaz na rodný Salvador. Členy MS 13, známé podle potetovaných hlav a horních částí těla, jsou dnes ale i Mexičané, Hondurasané či Guatemalci.

Jen v Los Angeles má MS-13 10 000 členů, v pěti výše uvedených zemích centrální Ameriky dalších 50 000. Obávaná skupina pašuje zbraně, drogy, obchoduje s bílým masem, unáší a vraždí na objednávku. Její komanda za sebou mimo jiné nechávají mačetami rozsekaná těla.

Podle agentury AFP USA ze svého území mezi lety 2003 až 2006 vyhostily přes 670 000 zločinců včetně mnohých členů MS-13. Kritici této strategie ale tvrdí, že některé obzvlášť nebezpečné kriminálníky tak američtí agenti „ztratili z dohledu“, a že se kriminalita navíc rozšířila i do Střední Ameriky.

Otázkou zůstává, jak účinný bude nový plán. Někteří odborníci upozorňují, že pokud se nezmění špatné sociální a ekonomické postavení mnohých členů band, problém nebude vyřešen. Navíc členy gangů spojuje až pokrevní přátelství. Někteří z nich hovoří o tom, že zde našli svou opravdovou rodinu.

Žádné komentáře
 
http://mara-salvatrucha.7x.cz