.

Z diskuze...

Převzaté články

Reflex.cz

Článek z Reflex.cz

GANG,KTERÝ NEZNÁ HRANICE

Mara- jako gang, „Salva“ - jako salvadorský a „trucha“ - jako mazaný. Dohromady je to jméno amerického gangu s konexemi od rovníku po Aljašku. Příběh o tom, jak se jeden hispánský gang z Los Angeles stal nejrozsáhlejší kriminální sítí obou Amerik, působí jako čítanková lekce z krátkozraké imigrační politiky. Radikální řešení jsou ve hře i v debatě nad připravovanou reformou imigračního zákona v USA.

Na Prvního máje si Amerika zahrála na „Den bez přistěhovalců“. Statisíce amerických imigrantů nešly do práce a místo toho vyrazily do ulic protestovat proti návrhu Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu. Pokud by vešel v platnost, pro většinu z 11 miliónů „ilegálů“ by to znamenalo konec amerického snu a vystěhování. Až dosud se násilné vystěhování uplatňovalo hlavně na recidivisty bez povolení k pobytu. Výsledkem systematického vývozu kriminálních živlů ze země je, že se hispánské gangy rozšířily do zemí Střední Ameriky a v posledních letech se vracejí do USA jako bumerang.

 

LÉTA ROZKVĚTU

V letech 1977 až 1992 zuřila v miniaturní středoamerické zemi Salvador občanská válka. Několik set tisíc Salvadorců nalezlo útočiště ve Spojených státech, především pak v předměstských slumech kalifornského Los Angeles. Netrvalo dlouho a někteří mladí Salvadorci se rychle rozkoukali a vytvořili svéráznou obdobu zavedených mexických gangů, jimiž se to v Los Angeles jenom hemžilo.

„V Salvadoru nás naučili zabíjet. Když váš otec patřil k nepřátelům, museli jste ho zabít. Průprava, kterou jsme prošli během války, z nás udělala jeden z nejnásilnějších gangů ve Spojených státech,“ zhodnotil pro salvadorský rozhlas počátky gangu jeden z jeho zakladatelů, Ernesto Miranda (alias Smokie). Mara Salvatrucha neboli „gang z Třinácté ulice“ (odtud označení MS 13) postupně přestal fungovat jako výhradně salvadorská svépomocná organizace a otevřel se v podstatě komukoli, kdo slíbil naprostou loajalitu. Řady se tak rozrostly například o přistěhovalce z Hondurasu, Guatemaly, ale i Afroameričany a Asiaty.

Ten pravý rozkvět se však dostavil až později a paradoxně souvisel s legislativní smrští, jež měla gangům znepříjemnit život. Počátkem devadesátých let kalifornská vláda schválila nové zákony, které dovolovaly odsoudit i nezletilé, pokud se prokázalo, že patří k nějakému gangu. Hned poté přišel zákon „třikrát a dost“, což pro notorické gangstery z pouličních gangů znamenalo podstatně delší pobyt ve vězení. A nakonec, v roce 1996, byl schválen přísnější imigrační zákon. Přistěhovalci (i ti s americkým občanstvím), odsouzení na jeden rok a více, mohli být posláni do země svého původu. Od té doby každý měsíc několik set členů MS 13 dostane jednosměrné letenky s destinacemi Salvador, Honduras, Guatemala. Ze slumů v Los Angeles se vracejí tam, kde se sice narodili, ale stěží si na svou otčinu mohou pamatovat. Mnozí přijeli do Ameriky jako batolata, mluví lépe anglicky než španělsky a v nově objevované vlasti je s otevřenou náručí mohou čekat snad jen staří kamarádi z gangu, které potkal podobný osud.

 

LOAJALITA

 

Kolik jich je, nikdo přesně neví. Střízlivé odhady hovoří o 25 tisících „mareros“ z MS 13 v Salvadoru a zhruba stejné množství by mělo být i v Guatemale, Hondurasu a USA. Naprostou většinu tvoří mladiství mezi třináctým a dvacátým rokem. Frustrovaným teenagerům z chudinských čtvrtí s mizivou perspektivou, že budou moci studovat nebo pracovat, nabízí gang jasně definovanou identitu. Vstoupit do Mara Salvatrucha není takový problém jako z něj vystoupit. Žadatel o členství musí podstoupit v podstatě pouze třináctivteřinový rituál a během něj se ukáže, jestli na to má. Spočívá v tom, že tři starší členové do aspiranta mlátí (říká se tomu ser brincado). Nováček se pak zařadí do jedné z part a zde by měl podle pravidel MS 13 zůstat až do smrti. Existují tři způsoby, jak z Mara Salvatrucha vystoupit: zemřít, založit rodinu anebo vystoupit z náboženských důvodů. Přičemž ty poslední dva často nejsou zohledňovány.

Tmelem, který drží gang pohromadě, je loajalita. Snad právě proto, že MS 13 vlastně nemá žádné řídicí centrum ani žádného šéfa celé organizace. Jednotlivé party (mají do několika stovek členů) spojuje společná symbolika a životní postoj, ale šéfa si party volí samy. Výběr se řídí pravidlem: „Strom, který nenese, musí být poražen.“ Když se šéf neosvědčí, bývá popraven.

Společnou identitu posiluje i nenávist vůči gangu MS 18 (Barrio 18 nebo také Eighteen’s Street Gang). Boje mezi MS 13 a MS 18 se z Los Angeles přenesly do Střední Ameriky a občas se jeho členové zabíjejí i ve vězení. K vymezení teritoria slouží graffiti, podobně i tetování může vyprávět příběh. Mezi nejčastější patří kříže a rakve na předloktí nebo slza pod okem. Symbolizují spáchané vraždy. Pavučina znamená vězení a tři tečky na lokti, to je „vida loca“, bláznivý život, který je největší chloubou gangsterů z Mara Salvatrucha.

 

KAMARÁDI TERORISTÉ

 

O vánocích 2004 v Hondurasu ozbrojení muži obklíčili autobus a postříleli 28 pasažérů. Taková byla odpověď MS 13 na politiku „pevné ruky“ prezidenta Madura. Ten se rozhodl pro nulovou toleranci vůči „mareros“ poté, co mu Mara Salvatrucha unesla a zabila syna. Tvrdá opatření dostala za mříže asi 2000 z nich, jenže způsobem velmi kontroverzním. Pouhá příslušnost ke gangu byla posuzována jako kriminální čin, za nějž hrozil trest až 12 let. „Mareros“ nosí tetování po celém těle - a to i na čele a na tváři. Policie tak neměla těžkou práci. Podobný recept na to, jak zatočit s gangy, se zalíbil i v Salvadoru a Guatemale a kromě toho, že vězení začala praskat ve švech, se žádného viditelného efektu nedocílilo. Vězeňské vzpoury se staly pravidelným jevem a při jedné z nich asi stovka „mareros“ uhořela. Středoamerické vlády si nevědí rady, represívní politika bez smysluplnější koncepce problém neřeší. Mara Salvatrucha odpovídá na policejní razie popravami náhodně vybraných obyvatel. A jak to v takových situacích bývá, spravedlnost bere do svých rukou domobrana. Salvadorskou „Sombra negra“ tvoří vysloužilí vojáci a policisté. S tichou podporou vládních orgánů vedou s gangy pouliční válku.

MS 13 ve Střední Americe nelenila. Zatímco v Los Angeles se držela mimo mezinárodní zločinecké sítě, zde se úspěšně napojila na obchod s drogami, zbraněmi a nakonec i lidmi. Kolumbijská policie v roce 2004 upozornila na kontakty mezi MS 13 a teroristickými Ozbrojenými revolučními silami Kolumbie (FARC), jež financují svoji guerillovou válku obchodem s kokainem. FARC si údajně najímají „maras“, aby ve Střední Americe pomáhaly s distribucí drog výměnou za zbraně. Po občanské válce v Salvadoru a Guatemale jich je v těchto zemích stále ještě dostatek. Obdobné kontakty má MS 13 nade vši pochybnost i s velkými mexickými drogovými kartely, které mají monopol na obchod s drogami směřujícími do Severní Ameriky. Mara Salvatrucha odvádí černou práci a dostává kontraband přes hranice. Využívá těch, kteří směřují na sever a chtějí se nelegálně dostat do USA. Mara Salvatrucha si z chudých imigrantů, cestujících většinou bez platných dokumentů, udělala slušný zdroj příjmů. Ten, kdo hodlá nelegálně překročit jižní nebo severní hranice Mexika, musí gangu zaplatit, pronést drogy anebo obojí. Jinak riskuje smrt. MS 13 odchytává a zabíjí ty, co se rozhodli jít na vlastní pěst. Je to hodně krvavý marketingový tah s jasným sdělením: projdou jen ti, kdo zaplatí. Na gang napojení „coyotes“ (převaděči) si za převod účtují od 5000 do 6000 dolarů.

 

KDO SEJE VÍTR

 

Americký Senát navrhl podstatně mírnější verzi imigračního zákona, výsledek bude asi kompromisem obou návrhů. Ale tak jako tak je jasné, že členové Mara Salvatrucha se ze Střední Ameriky znovu vracejí do USA. Objevují se i mimo svoje tradiční působiště, vlastně kdekoli, kde je větší komunita salvadorských imigrantů. Tedy i na východním pobřeží na předměstích New Yorku nebo Washingtonu, D. C., a pronikají dokonce i do menších měst, která do té doby fenomén gangů neznala. MS 13 sice vznikl ve Spojených státech, ale převýchova ve Střední Americe gang proměnila v podstatně nebezpečnější organizaci, než byla ta ze začátku devadesátých let v Los Angeles. Nejen kvůli zbraním těžšího kalibru, na které si jeho členové v poválečném Salvadoru a Guatemale zvykli. Vypadá to, že MS 13 bude po celém kontinentě brzo plno. Mimo jiné díky nepromyšlené imigrační politice největší velmoci světa, kterou vůbec nezajímalo, jaké důsledky export gangsterů vyvolá v zemích, jež na ně rozhodně nebyly připraveny.

Žádné komentáře
 
http://mara-salvatrucha.7x.cz